Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

OD WYKLUCZENIA DO AKTYWIZACJI

Utworzono dnia 02.11.2020
Czcionka:

logo

informacja o programie „OD WYKLUCZENIA DO AKTYWIZACJI. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020 – 2022” - edycja 2020

Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał środki finansowe na realizację programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020 – 2022” - edycja 2020, konkurs pn. "Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2020". 
Program skierowany jest do 12 rodzin z Gminy Trzebinia, korzystających ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej, wykluczonych lub zagrożonych marginalizacją społeczną, w szczególności objętych wsparciem asystenta rodziny. Okres realizacji programu to lipiec – grudzień 2020 r.

Celem głównym programu jest wzmacnianie uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz rozwijanie oferty podmiotów zatrudnienia socjalnego oraz wspieranie włączenia społecznego na poziomie lokalnym. Cel ten jest realizowany poprzez zwiększenie dostępności dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym do usług reintegracyjnych.

W ramach programu przewidziane są między innymi następujące działania:

  • diagnoza sytuacji uwzględniająca zasoby i deficyty uczestników projektu,
  • cykl reintegracji społeczno – zawodowej uwzględniający poziom indywidualnych umiejętności i kompetencji, gotowości i zdolności do załatwiania spraw urzędowych, a także do uczestniczenia w życiu społecznym,
  • konsultacje indywidualne „Szkoły dla rodziców”, podczas których rodzice między innymi otrzymają wiedzę i umiejętności komunikowania się z dziećmi, wspólnego spędzania czasu wolnego, nagradzania i karania, dbałości o potrzeby i uczucia dzieci,
  • indywidualne zajęcia rozwijające zainteresowania, w tym kulinarne, ogrodnicze, artystyczne,
  • spotkania indywidualne z fryzjerem i kosmetyczką mające na celu poprawę wizerunku,
  • sesje indywidualne z terapeutą ds. uzależnień, specjalistą ds. przemocy według potrzeb,
  • cykl alternatywnych form spędzania czasu wolnego,
  • remont i doposażenie sali zabaw istniejącej w Klubie Integracji Społecznej, z której korzystają dzieci przychodzące wraz z rodzicami na zajęcia do KIS lub do asystentów rodzin.

Całkowity budżet programu stanowi kwotę 42 650,00 zł, w tym kwota dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynosi 37 400,00 zł.